czwartek, 1 listopada 2012

Kurs na przewóz rzeczy

Kurs na przewóz rzeczy
 Wszystkie osoby, które chcą wykonywać przewóz rzeczy lub przewóz osób, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, których potwierdzeniem jest świadectwo kwalifikacji zawodowej. Jest to zmiana wprowadzona zgodnie z Dz. U. z dnia 19 grudnia 2006 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, na podstawie dyrektywy nr 2003/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lipca 2003 roku. Efektem tych zmian jest to, że wszystkie osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C wydane po 10 września 2009 roku i osoby posiadające prawo jazdy kategorii D wydane po 10 września 2008 roku muszą przejść stosowne szkolenie.
Do wyboru są następujące kursy na przewóz rzeczy i osób:
- kwalifikacja wstępna,
- kwalifikacja wstępna przyspieszona,
- kwalifikacja wstępna uzupełniająca,
- kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona.
Wybór odpowiedniego kursu na przewóz rzeczy lub osób uzależniony jest przede wszystkim od wieku kierowców i posiadanych uprawnień.

Kwalifikacja wstępna przeznaczona jest dla osób, które chcą wykonywać przewóz osób i posiadają prawo jazdy kategorii D, jednak nie mają ukończonego 23 roku życia. Dotyczy to także osób, które posiadają prawo jazdy kategorii C i chcą prowadzić przewóz osób, jednak nie mają 21 lat. Szkolenie to odbywa się w pełnym wymiarze godzinowych - 280 godzin z podziałem na część teoretyczną oraz część praktyczną.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona obowiązuje tych kierowców, którzy spełniają wymagania wiekowe charakterystyczne dla przewozu rzeczy lub osób. Dzięki temu szkolenie jest dwa razy krótsze - trwa zaledwie 140 godzin. Podobnie jak kwalifikacja wstępna - obejmuje część teoretyczną oraz część praktyczną z jazdą w warunkach miejskich oraz warunkach specjalistycznych.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca dotyczy tych kierowców, którzy posiadają uprawnienia do przewozu rzeczy, ale chcą rozszerzyć swoje kompetencje na przewóz osób, jednak nie posiadają wymaganych 23 lat. Szkolenie takie trwa 70 godzin. O połowę krótszy jest kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej (35 godzin), przeznaczony dla tych osób, które spełniają wymagania wiekowe.

Koszt kursów na przewóz rzeczy i osób uzależniony jest od konkretnego szkolenia. Rozpiętość cenowa waha się w granicach nawet do 6000 złotych - za kurs kwalifikacji wstępnej.

Podczas zajęć poruszana jest tematyka ściśle związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym w zakresie przewozu rzeczy lub osób. Ponadto podejmowana jest tematyka związana z racjonalnym kierowaniem pojazdu (w ramach optymalizacji zużycia paliwa, w ramach nieszkodliwego oddziaływania na środowisko) oraz tematyka dotycząca obsługi oraz logistyki, w tym kształtowania pozytywnego wizerunku firmy.
Celem kursu na przewóz rzeczy i osób jest przede wszystkim podnoszenie kompetencji kierowców oraz podnoszenie ich świadomości w zakresie bezpiecznego przewozu osób i przewozu mienia w transporcie drogowym.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej wydawane jest wyłącznie tym kierowcom, którzy po ukończonym szkoleniu przystąpili do egzaminu i uzyskali pozytywny wynik. Warto jednak mieć świadomość, że przed uzyskaniem świadectwa, koniecznością jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego oraz badań psychologicznych, które nie stanowią przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Dopiero wtedy kierowca może uzyskać stosowne uprawnienia oraz otrzymać odpowiedni wpis w prawo jazdy (wiąże się to z koniecznością wymiany dokumentu).

Raz otrzymane świadectwo kwalifikacji zawodowej, należy regularnie przedłużać. Koniecznością jest więc odbywanie - co 5 lat - szkolenia okresowego kierowców. Jest to szkolenie obowiązkowe, które pozwala na kontynuowanie pracy na stanowisku kierowcy zawodowego w zakresie przewozu osób lub rzeczy. Szkolenie kończy się wydaniem świadectwa kwalifikacji (wcześniej trzeba odbyć odpowiednie badania lekarskie oraz badania psychologiczne). Nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu. 

Zapraszamy na kurs na przewóz rzeczy lub osób na nowych zasadach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz