poniedziałek, 12 listopada 2012

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników



Chcąc uzyskać licencję, niezbędną do rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego (w tym usług spedycyjnych), koniecznością jest spełnienie szeregu formalności. Jednym z wymogów jest certyfikat kompetencji zawodowej przewoźników.
To dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności przedsiębiorcy do prowadzenia działalności w tym zakresie, zgodnie z obowiązującymi w całej Unii Europejskiej przepisami.

Konieczność posiadania certyfikatów regulują następujące akty prawne:
·         Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 125 poz. 1371);
·         Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 października 2003 r. w sprawie uzyskiwania certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.

Konieczność posiadania certyfikatów nie dotyczy kierowców. Nałożona jest wyłącznie na przewoźników, czyli osób zarządzających przedsiębiorstwem: prezes, zarząd, przedsiębiorca (jeśli jest osobą fizyczną) oraz osoby uprawnione na podstawie podpisanej umowy cywilnoprawnej.

Trudność uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźników polega przede wszystkim na pełnym przygotowaniu do egzaminu. Obszerny zakres materiału ma sprawdzić, czy przedsiębiorca posiada dostateczną wiedzę oraz umiejętności do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Zagadnienia obejmują nie tylko wiedzę z zakresu transportu drogowego - obowiązujących przepisów, zakazów i nakazów, ale również wiedzę dotyczącą prowadzenia przedsiębiorstwa.

Pełny zakres tematyczny, obowiązujący na egzaminie na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników regulowany jest przez część I załącznika do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009 i obejmuje:
1. prawo cywilne (rodzaje zawieranych umów, umiejętność rozpatrywania odszkodowawczych roszczeń zleceniodawcy),
2. prawo handlowe (wiedza z zakresu spółek handlowych, formalności i warunki związane z prowadzeniem działalności),
3. prawo socjalne (warunki zatrudnienia, zasady regulujące czas trwania pracy, czas odpoczynku),
4. prawo podatkowe (rodzaje podatków w przypadku działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego, rodzaje deklaracji i terminy i ich składania),
5. finansowe i handlowe zarządzanie przedsiębiorstwem (sporządzanie i odczytywanie bilansu, rachunku zysków i strat, opracowywanie budżetu, znajomość form kredytów),
6. dostępność rynku (zasady zakładania, zawieszania, zamykania działalności gospodarczej, znajomość przepisów regulujących zarobkowy transport drogowy),
7. standardy techniczne (zasady ograniczania szkodliwego wpływu emisji spalin oraz hałasu na środowisko naturalne, wymiary i masy pojazdów),
8. bezpieczeństwo drogowe (zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w każdym z krajów członkowskich UE, kwalifikacje kierowców). 

Uzyskany certyfikat kompetencji zawodowych ważny jest bezterminowo.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14.12.2001 r. (Dz.U Nr 150 poz. 1685) w zależności od rodzaju egzaminu i certyfikatu łączna wysokość opłat wynosi 800 zł (międzynarodowy i krajowy transport drogowy osób i rzeczy) lub 600 zł (Dla osób z 5-letnią praktyką w charakterze przedsiębiorcy w zakresie transportu drogowego lub zarządzania przedsiębiorstwem wykonującym taką działalność).
Uzyskanie negatywnego wyniku na egzaminie nie gwarantuje zwrotu środków. Dlatego, chcąc jak najlepiej przygotować się do pytań testowych i zadań problematycznych, warto zapisać się na szkolenie na certyfikat kompetencji zawodowej przewoźników. Kurs pozwala na szybsze i efektywniejsze przyswojenie obszernej partii materiału. Prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych wykładowców zajęcia oszczędzają czas na poszukiwanie materiałów źródłowych oraz odpowiedzi na nurtujące pytania. Z organizowanym przez ośrodek ABC-Szkolenia zwiększasz swoje szanse na zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźników. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na kurs już teraz! 
Certyfikat kompetencji zawodowych



1 komentarz:

  1. My będziemy teraz otwierać firmę transportową. Chcemy załatwić wszystko jak należy, aby zarówno pracownicy jak i flota pojazdów była przygotowana do drogi. Nawiązaliśmy współpracę z firmą https://www.licencjetransportowe.com/licencje-transportowe.html w zakresie licencji transportowych, oferują pomoc w ich uzyskaniu. Do końca roku chcemy wszystko załatwić.

    OdpowiedzUsuń